10 tipov, ako mať viac peňazí

Vieš, kedysi to bol pre mňa len sen. Túžba. Vzrušujúca predstava, že budem niekedy zarábať tisíce a tisíce eur a nebudem hľadieť na peniaze. Že si kúpim, čo len chcem a nebudem sa obmedzovať, kontrolovať cenu a sledovať, či je práve tá šunka v akcii alebo nie.

Pred rokmi som chcel zarábať 3500 € mesačne, no nevedel som AKO.

Ako to môžem dosiahnuť aj ja, chalan bez bohatých rodičov, bez vysokej školy, bez dobre plateného zamestnania, kontaktov či bez nejakých špeciálnych schopností.

Všetci sa mi smiali. Otec, brat, moje okolie… Že kde JA budem kedy toľko zarábať. Čo ani školu nemám dokončenú. A moja mama mi stále pripomínala, aby som bol reálny a aby som stál nohami pevne na zemi. Aby som si našiel normálnu robotu. Díky, rodina.

Vieš, nepočúval som ich. Išiel som si svoje.

Aj keď ma táto moja skúsenosť vyšla pekne draho, nevzdával som sa. Vzdelával som sa ohľadom peňazí od tých, ktorí ich majú a vedia s nimi hospodáriť. Vedia, ako ich zarobiť. Tieto postupy som následne aplikoval u seba.

 

Hlavne začni, sprav prvý krok…

V tomto článku ti ponúkam malú ochutnávku, ako môžeš mať aj TY viac peňazí. Pripravil som pre teba prvých 10 tipov z môjho Mega Ťaháku 101 tipov, ako mať viac peňazí.

Verím, že ťa to nakopne a niečo si z nich vyberieš.

 

Rýchle tipy na začiatok

1. Vzdelávaj sa ohľadom peňazí. Čítaj knihy o finančnej gramotnosti, absolvuj kurzy a pozeraj videá na Youtube, ktoré sa tejto téme venujú. Začneš vidieť príležitosti tam, kde sú iní slepí.

2. Získavaj viac aktív. Aktíva sú investície, ktoré ti do vrecka prinášajú viac peňazí. Napr. prenájom bytu, dividendy, reklama na webe…

3. Vyhýbaj sa pasívam. Pasíva sú výdavky, ktoré ti pravidelne a dlhodobo vyberajú z vrecka peniaze. Napr. hypotéka na dom, lízing, pôžičky, auto…

4. Počúvaj, keď sa ti niekto sťažuje. Je to príležitosť, ako môžeš prísť s riešením, ktoré mu pomôže. Sťažuje sa ti známy, že mu vymaľovali izbu a nechali po sebe neskutočný bordel? Vytvor službu, kde (buď ty alebo si niekoho najmeš) vyriešite tento problém a dodáte službu tak, aby bol tvoj známy spokojný. Pravdepodobne bude viac takých, ako on, čo by využili takúto vylepšenú službu.

5. Vyhľadávaj príležitosti zarobiť a nesústreď sa na prekážky. Povedzme, že si inštalovala novú telku vyše 3 hodiny, pretože k nej bol príliš zložitý návod a nadávala si. No počas inštalácie si prišla na riešenie, ako to spraviť rýchlejšie a efektívnejšie. Ponúkneš teda tento návod výrobcovi televízií za 300 eur alebo za 1 euro za každú predanú telku, podľa toho, čo je výhodnejšie pre oboch. Ber to ako príklad, ako môžeš aj nepríjemnosti premeniť na peniaze.

6. Daruj peniaze. Toto je možno na prvý pohľad paradoxný tip, pretože sa peňazí zbavuješ, no platí vesmírny zákon, že kto dá, ten dostane. Či už prispeješ pár eur mesačne na Dobrého Anjela, pošleš SMSku na charitatívny projekt alebo si kúpiš Nota bene. Je to dobrý skutok, ktorý sa ráta a ktorý sa ti vráti späť.

 

Ako začať hneď a s tým, čo už máš/robíš

7. Zmeň svoje presvedčenia o peniazoch. Ak si myslíš, že bohatá nikdy nebudeš, tak skutočne nebudeš. Ak veríš, že peniaze sú zlé, bohatí kradnú či peniaze kazia charakter, tak nie je dôvod, prečo by si mala mať viac peňazí. Budú sa ti vyhýbať oblúkom. Začni peniaze milovať. Bez srandy.

8. Keď dávajú, ber. Ak ti chce niekto dať peniaze za tvoje služby, neodmietaj to. Poďakuj a prijmi to. Skromným patrí dôchodok. Nehovor, že: “To je dobré.” Týmto len vysielaš druhým signál, že peniaze nechceš. Začni si peniaze pýtať, keď si sa na niečom nadrel. Nedotuj druhých svojim časom, energiou či vlastnými peniazmi bez návratnosti.

9. Zameň si ceny za hodiny. Je to psychologický trik, ako si prepočítaš všetko, čo si chceš kúpiť na to, koľko na to musíš robiť. Povedzme, že zarábaš 5 eur na hodinu v čistom. A chceš si kúpiť nové značkové tričko za 80 eur. Musíš na to pracovať 16 hodín, aby si si to mohla dovoliť. Stojí ti to teraz za to?

10. Zdvihni ceny. Ak ponúkaš svoje služby či produkty, po ktorých je veľký dopyt a ponuka je malá a máš čo robiť, aby si stíhala, môžeš zdvihnúť svoje ceny. Moja známa šije a predáva svadobné šaty a večne bola vybookovaná a nestíhala. Zdvihla svoje ceny o 100% a zákazníkov má rovnako. Takto má za svoj čas adektvátne zaplatené a môže si odvádzať kvalitne svoju prácu. Nikdy nekonkuruj s cenou! Najlacnejší môže byť len jeden.

author avatar
Michal Kopecký je zakladateľom hnutia Žena snov a jeho cieľom je pomôcť ženám a mužom nájsť, získať a udržať si svojho vysnívaného partnera, s ktorým budú šťastní vo vzťahu. Napísal knihu Žena snov, ktorú môžeš získať napr. na Martinuse tu »

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *