7 krokov k tvojmu zdravšiemu JA

Niet pochýb o tom, že zdravie je jedným z najdôležitejších pilierov v živote človeka. Keď máš podlomené zdravie, alebo sa len necítiš dobre, odvíja sa od toho mnoho iných faktorov.

Klesá tvoja produktivita v práci, si podráždená, nervózna, možno viac kričíš na deti a tvoj ľúbostný život tiež nie je nič extra, keďže ti vadí aj hlasnejšie dýchanie a ty si zo všetkého neskutočne unavená.

Pripravila som si pre teba 7 bodový zoznam, ako môžeš aj ty začať pracovať na svojom zdravšom ja. Urob si z toho nie len jednorázovú úlohu, ale prijmi to za svoje, aby sa to stalo súčasťou tvojho životného štýlu.

Zdravie je totiž niečo, čo do veľkej miery dokážeme priamo ovplyvniť. Kde je vôľa, tam je cesta. Veď predsa, Ženy snov nie sú Ženami snov len tak, pre nič za nič. 🙂

Rozpíšem ti 7 jednoduchých bodov, ako môžeš začať už dnes aj ty a to bez akýchkoľvek komplikovaných úloh alebo veľkých investícií.

 

1. Pohyb a cvičenie

Základom je určite pohyb. Nie je to len cvičenie, ale pohyb celkovo. Hýbať sa je dôležité pre celkovú spokojnosť ale aj pre takú “banalitu”, aby ti úplne neochabli svaly a kĺby.

Nemusí ísť o týranie sa v telocvični. Na začiatok úplne postačí, ak vymeníš výťah za schody, alebo ak prejdeš o dve ulice viac.

Pokojne si pri umývaní zubov aj zatancuj, alebo pri pozeraní TV urob pár drepov a sklápačiek. Výbornou motiváciou sú aj krokomery, ktoré sú už zabudované v našich smartphonoch. Stačí si nastaviť cieľ, pre začiatok kľudne 5000 krokov. Ten pocit, keď ti mobil cinkne pri dosiahnutí zvolenej hranice je na nezaplatenie.

Tip: Ja sa chodím po meste prechádzať s kamoškou a popri tom ako “cvičíme” (zbierame kroky) stihneme prebrať všetko možné. Vymenili sme vysedávanie v kaviarni za aktívny pohyb. Vezmi nabudúce so sebou kamošku aj ty.

 

2. Racionálna strava

Možno sa aj ty trápiš nemožnými diétami, pri ktorých neješ takmer nič, maximálne nejaké listy a pripadáš si pri tom ako zajac. Ani ju nedokončíš a už tlačíš do seba obľúbenú zmrzlinu. Na dorovnanie. A takto sa točíš v bludnom kruhu.

Alebo ešte lepšie, nemáš čas, tak žiješ na bagetách z pumpy a rôznych tyčinkách. Toto nie je cesta. Respektíve, nie je to tá správna cesta.

Potrebuješ plnohodnotnú stravu, z ktorej si môže telo zobrať všetko potrebné, aby fungovalo správne.

To neznamená, že si musíš teraz všetko odriekať, ale bude potrebná určitá dávka disciplíny. Všetko sa dá, ak chceš. Pokojne si daj mäsko v nedeľu na obed, ale miesto dvoch hrstí ryže si k tomu urob napríklad dusenú zeleninu.

Racionálna strava nerovná sa obmedzovanie. Ide o to, aby bol správny pomer tej vyváženej stravy k tej, ktorá nám „robí radosť.“ Nežiješ preto, aby si jedla. Ješ, aby si žila.

 

3. Pitný režim

Bez vody umrieš – to je známy fakt. Nie síce ihneď, ale pre ľudské telo je voda nevyhnutná.

Urob si z pitia rutinu. Na začiatku sa odsleduj, koľko vody a tekutín (pozor, rátaj iba čistú vodu a čaj bez sladidiel) si schopná za deň vypiť.

Ak si na rozmedzí 1,5-2 litre denne, tak ti gratulujem (existujú tabuľky, kde si vieš vypočítať, koľko vody by si mala konkrétne vypiť, vzhľadom k tvojmu typu postavy). Ak nie, časom z toho môže byť celkom vážny problém.

Urob si z toho nový návyk. Začni ráno 0,3 l. vody, pokojne s citrónom, urob si bylinkový čaj a naštartuj svoj metabolizmus.

Tip: Ak sa ti stáva, že zabúdaš počas dňa piť, tak si polož na stôl pohár alebo fľašku vody, aby si to mala stále na očiach. Poďakujú sa ti nie len obličky ale aj pleť, ktorá bude vypnutejšia a na pohľad krajšia.

 

4. Dopraj si potrebný oddych a spánok

Oddych aj spánok – oboje potrebuješ. Telo si to vypýta, keď treba. Avšak dnešná doba nás niekedy núti k tomu, aby sme boli čo najviac produktívni a my, na úkor spánku, robíme dlho do noci, lebo termíny nepočkajú.

Za to môže, buď zlá organizácia, alebo to, že už nedokážeme spomaliť a zastaviť sa. Práve nedostatok spánku a odpočinku častokrát môže viesť k vyhoreniu alebo k depresii.

Predísť tomu môžeš pravidelným, aspoň 7 hodinovým spánkom, ale taktiež oddychom, ktorý môže byť ako aktívny, tak aj pasívny. Ak na sebe cítiš, že si nesvoja a nepodávaš taký výkon, aký by si chcela, daj si pauzu, zavri na pár minút oči, alebo si prečítaj aspoň časť z knihy Žena snov 😀

 

5. Pozitívny prístup k životu a smiech

Nie nadarmo sa hovorí, že smiech lieči. Naozaj lieči. A dokonca je aj nákazlivý.

Urob si najbližšie test: Prejdi sa po ulici a rátaj, koľko ľudí sa usmieva.

Ako sa cítiš ty, keď popri nich kráčaš? Asi na teba nevplývajú úplne najlepšie, keď vidíš všetky tie zamračené tváre.

Smiech je totiž výborný prostriedok k vypusteniu hormónov šťastia a tie sú vlastne naše vlastné analgetiká, ktoré potláčajú nepríjemné pocity či bolesť.

To, že si spokojná a myslíš pozitívne z teba bude sršať na kilometre. A ako bonus, nikdy nevieš, kto sa môže zaľúbiť do tvojho úsmevu.

Tip: Ak máš zlú náladu, si smutná… tak sa nasilu začni smiať. Myslím to vážne. Po chvíľke si uvedomíš, že sa už smeješ prirodzene a tvoja nálada sa rapídne zlepšila.

 

6. Čerstvý vzduch

Celý deň zavretá v kancelárii, potom nakúpiť a domov. Jediný pobyt na čerstvom vzduchu je ten, keď sa musíš presunúť k MHD alebo autu.

Pobyt na čerstvom vzduchu je však určite niečo, čo nesmieš pri budovaní svojho nového a zdravšieho JA vynechať. Už len 20 minútová prechádza má blahodárny vplyv na tvoj organizmus a ak to umocníš ešte aj vedomím dýchaním, telo ti poďakuje.

Okrem toho, že pobyt na vzduchu, a to za každého počasia, prospieva imunite, tak taká malá prechádzka po vonku prospieva aj tvojmu tráveniu.

Taktiež vďaka pobytu na čerstvom vzduchu na slniečku načerpávaš aj dôležitý vitamín D, ktorý je dôležitý aj pre pevné kosti či kožu.

 

7. Doplnky výživy

Nie všetky vitamíny sme schopné prijať iba zo stravy či pobytu vonku. Paradoxne, aj keď si veľakrát myslíme, že stačí zjesť pár kúskov zeleniny či ovocia, je to stále málo v porovnaní s ideálnou dennou dávkou.

Človek je teda odkázaný na jeho externý príjem a to napríklad vo forme práškov či tabliet. A nemyslím tým iba vitamín C. Na správne fungovanie ich treba oveľa viac. Vitamín B, D, E, K, Omega 3 mastné kyseliny, zinok, železo, chróm a môžeme pokračovať…

Dennú dávku vitamínov môžeš nájsť aj na stránke myprotein.sk a zabezpečiť tak, že tvojmu telu nebude nič chýbať a bude fungovať presne tak, ako má a s tým, čo k tomu potrebuje. Obzvlášť dôležitý je prísun vitamínov v čase chrípkovej sezóny.

 

Tak, čo hovoríš na týchto 7 krokov k tvojmu zdravšiemu JA? Napíš dole do komentárov s čím začneš alebo čo už teraz robíš pre svoje zdravie. 🙂

A ešte jednu vec ti chcem na záver povedať: “Dôležité je hlavne to, aby si sa rozhodla, že chceš zmenu a potom na to choď postupne. Začni krok po kroku, aby ťa to motivovalo vytrvať a dosiahla si svoj vytýčený cieľ.”

Držíme ti palce.

author avatar
Rebelka a zároveň citlivé žieňa. Rada sa motá v kuchyni, sleduje politické dianie a vrtí sa na latinskoamerické rytmy. Liberál a vyznávač zdravého životného štýlu.

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *