7 najčastejších chýb, ktorými zabíjaš svoj vzťah

Častokrát sa nevedomky dopúšťame určitých vecí, ktoré náš skvelý vzťah pomaly dusia. Pokiaľ si to včas neuvedomíme, tak sa môže veľmi ľahko stať, že si vzťah zničíme a možno už nebudeme mať šancu naše prešľapy napraviť.

Každý z nás má chyby, ženy aj muži. Sú však určité situácie, pri ktorých nás partnerove vlastnosti neskutočne iritujú a vytáčajú. Toto môže mať za následok až krach vzťahu, a preto je veľmi dôležité tieto chyby, ktorých sa dopúšťame nájsť a pokúsiť sa ich eliminovať.

Pozrime sa pod lupou na 7 najčastejších chýb, ktorých sa ženy dopúšťajú a zbytočne tak zabíjajú svoj vzťah.

 

1. Obmedzuješ jeho priestor

Ako aj my ženy, aj muži majú občas svoje dni, kedy nemajú záujem s nami všetko zdieľať a radšej by sa uzavreli do svojej bubliny, kde by ten čas prečkali osamote.

Muži častokrát svoje problémy či trápenia hneď nevešajú partnerke na nos. Radšej sa stiahnu do úzadia a sami v sebe analyzujú a premýšľajú o tom, čo sa deje.

My zase naopak veľmi rady všetko zdieľame a niekedy sa môže stať, že nášho partnera zbytočne zahltíme rôznymi “zbytočnými” vecami.

Je veľmi dôležité, aby sme mu dopriali priestor. Napríklad, keď príde domov z práce, tak sa nevrhni okamžite naňho a nezačni mu hovoriť, aký si mala otrasný deň a kto všetko ťa zase v práci nahneval. Najprv ho nechaj trochu sa vydýchnuť. 🙂

Vieš, je veľmi dôležité, aby si si počas vzťahu uchovala „svoj“ život a neupla si sa iba na partnera. Maj svoje záujmy, koníčky a živom aj mimo neho. Užívaj si čas osamote alebo so svojimi kamarátkami.

Viem, že hlavne na začiatku by si s ním chcela byť najradšej 24 hodín 7 dní v týždni, avšak to je začiatok konca. Nechci mu vziať to, čo bolo pre neho dovtedy alfa a omega. Pretože vziať mu jeho slobodu a osobný priestor môže byť pre váš vzťah devastačné.

 

2. Nestaráš sa o seba

Nalejme si čistého vína. Na začiatku vzťahu, keď je všetko perfektné, máme častokrát na tvárach pomyselné masky (pretože chceme ukazovať to najlepšie z nás), zároveň ružové okuliare a vidíme náš vzťah trochu zidealizovane.

Po čase, keď prejdeme do zvyku, tak sa začne odhaľovať naša pravá tvár. Vo víre každodenných povinností zabúdame na seba a zabúdame na to, čím sme svojho partnera očarili.

Vymeníme lodičky za tenisky, vlasy niekedy nevidia šampón aj týždeň a chlpy na nohách by sme vedeli zapliesť do úhľadného vrkoča. Stávame sa neatraktívnymi a prestávame sa snažiť.

Je veľmi dôležité starať sa o seba aj počas vzťahu. To, ako sa cítime my sami, vyžarujeme aj navonok a takýmito očami nás bude vnímať aj náš partner. Tým, že sme konečne vo vzťahu naša práca nekončí, práve naopak vtedy to naozaj začína.

 

3. Prílišná starostlivosť o chlapa

Dlhodobý trend je, že muž je ten, ktorý stavia dom a žena je tá, ktorá z neho vytvára domov. Stará sa o kuchyňu, domáce práce, prípadne deti a zaujme úlohu gazdinej. Raňajky, obedy, večere, full servis, pri ktorom chlap nemusí pohnúť ani prstom.

Avšak, je veľmi dôležité, aby bol zachovaný pomer.

My to robíme s dobrým vedomím, ale sú veci, ktoré muži zvládajú aj sami. Treba im dať príležitosť angažovať sa pri starostlivosti o domácnosť. Je to vaša spoločná domácnosť. On tam žije tiež.

Nechaj ho, aby aj on mohol priložiť ruku k dielu. Nechaj ho nech vám urobí raňajky, alebo nech umyje riady po obede.

 

4. Kritizuješ ho a neoceníš

Ten pocit, keď vidíš už 3 deň pohodené veci vedľa postele a oni nie a nie prejsť do koša na prádlo. Vytáča ťa to do vývrtky až nakoniec vybuchneš a natrieš to svojmu partnerovi v podobe teplých slov, ktoré ho zasiahnu presne tam, kde chceš.

Ponížiš ho, znížiš mu sebavedomie a zabiješ akúkoľvek snahu o to, aby to nabudúce mohol urobiť podľa tvojho.

Je dôležité vedieť vážiť slová a vyberať ich tak, aby prinášali želané ovocie. Nezameriavaj sa iba na veci, ktoré on neurobil, lebo týmto správaním zabíjaš váš vzťah a čochvíľa ho prestane baviť takýto život v neustálej kritike.

Namiesto toho radšej vyzdvihni to, čo robí. Prejav mu uznanie za to, že ti vymenil žiarovku v aute a skontroloval ho, aby si bezpečne prišla domov. Poďakuj mu za to, že ráno síce nechá chlpy na umývadle, ale dá ti pusu a popraje krásny deň. Nauč sa porozumieť jeho jazyku lásky a oceň jeho spôsob prejavu.

 

5. Máš príliš veľa mužskej energie

Symbióza vo vzťahu je taktiež dôležitá a v partnerských vzťahoch je potrebné, aby bola mužská a ženská energia v dobrom pomere.

Na tomto je založená čínska filozofia jin a jang. Ak máte obaja príliš veľa mužskej energie, budete viac medzi sebou zápasiť, preto je dôležité niektoré vlastnosti aspoň v partnerskom živote potlačiť, aby tam bol priestor na kompromis.

Prenechaj mužovi dominantnosť a dravosť, aby sa pri tebe mohol naozaj cítiť ako CHLAP.  Žena by mala byť tá, ktorá je romantická, ktorá rozdúchava lásku a vášeň. Buď tá “nežná duša”, ktorá sa nechá chlapom dobýjať.

Ešte sa môže stať, že ty budeš tak dominantná, že tvoj partner prevezme úlohu “ženy”. Je pravda, že v niektorých vzťahoch fungujú aj vymenené role – žena je v mužskej energii a muž v ženskej, ak to tak chcete je to v poriadku, ale opäť ide o to, že tieto energie sú v rovnováhe. Vzťah vám nebude dlhodobo fungovať, ak obaja budete mať rovnakú energiu.

 

6. Si žiarlivá

Obzrel sa po inej žene a už je oheň na streche? V tomto prípade môžu nastať dva scenáre. Buď urobíš scénu, že ju bude počuť on a celá ulica, alebo mu to nepovieš, dusíš to v sebe a čakáš, že na to príde sám. Oba tieto scenáre sú zabijaci vzťahu.

V prvom prípade si o tebe pomyslí, že si hysterka a chlapi takúto dávku drámy v partnerstve fakt nepotrebujú.

V tom druhom prípade nastane tichá domácnosť, ty prejdeš do útoku, budeš trieskať dverami a pasívne čakať, že si uvedomí, čo sa stalo.

Muž nemá vešteckú guľu, nepríde na to a vo vašom vzťahu bude akurát napätie, ktoré by sa mohlo dať krájať.

Komunikuj! Povedz mu, čo sa ti nepáčilo, čo sa ťa dotklo, prípadne na sebe pracuj, aby nemal dôvod odvracať zrak inak.

Netýka sa to len žiarlivosti. Odkomunikovať je potrebné všetko, čo nás vo vzťahu trápi, čo sa nám nepáči ale aj páči.

 

7. Chceš ho zmeniť

Od prírody máme dané, že chceme mať veci dokonalé a na svojom mieste. Chceme dokonalé telo, vlasy, pleť, prácu, deti, dom, záhradu a samozrejme partnera a VZŤAHY.

Je pravdou, že mnoho vecí dokážeme meniť k dokonalosti. Svoj zovňajšok cvičením či stravou. Bývanie zase zveľaďujeme pomocou dekorácií. Avšak, pri partnerovi narazí kosa na kameň.

Je to živý tvor, má svoje vlastnosti, svoje zlozvyky, názory, nálady. Možno niektoré veci dokážeš časom a postupne eliminovať, avšak, mužovu osobnosť nezmeníš. Hlavne vtedy nie, keď on sám nemá o niečo také záujem.

Ak budeš niekedy riešiť dilemu, že by si chcela na svojom partnerovi niečo zmeniť, tak sa sama seba opýtať túto otázku, ktorú Michal povedal na jeho živom tréningu: „Ak by od tohto momentu na sebe do konca života nič nezmenil, si ochotná s ním byť aj naďalej?“

 

O chybách, ktorých sa my ženy vo vzťahoch dopúšťame by som mohla ešte veľa popísať, avšak toto bolo 7 najčastejších z nich.

Áno, každý vzťah je iný a každý z nás vie, čo spôsobuje komplikácie práve jemu. Snaž sa byť pozitívna, komunikuj a buď najlepšou verziou seba samej. Pamätaj, že pokiaľ chceš, aby sa veci okolo teba začali meniť, musíš zmeniť svoj postoj a začať od seba. 🙂

author avatar
Rebelka a zároveň citlivé žieňa. Rada sa motá v kuchyni, sleduje politické dianie a vrtí sa na latinskoamerické rytmy. Liberál a vyznávač zdravého životného štýlu.

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *